1. októbra 2022

Poďme sa spoločne pozrieť, čo nás čaká!

Vzhľadom na to, že turnaje sú pozastavené až do augusta kvôli koronavírusovej pandémii, hľadajú najlepší svetoví hráči alternatívne spôsoby, ako sa udržať v „ostrej“ kondícii.

V budúcnosti – prinajmenšom v krátkodobom horizonte – sa javí ako logické riešenie usporiadanie domácich či regionálnych turnajov medzi hráčmi z danej krajiny. My tak môžme naďalej s radosťou diskutovať o návrate tenisu.

Kde sa konajú turnaje a s akými hviezdami sa stretneme?
  • Británia

Sedemnásobný majster Grand Slam štvorhry Jamie Murray zorganizoval turnaj pod názvom Bitka o Britov pre popredných britských tenistov, na ktorej sa zúčastnia hviezdy ako Andy Murray, Dan Evans či Kyle Edmund.

V dvojhre bude osem hráčov rozdelených do dvoch skupín na zápasy, hrať sa bude každý s každým, nasledovať bude semifinále a finále.

Je to prvýkrát, čo sa títo chlapci stretli, aby si navzájom konkurovali,“ povedal Jamie Murray pre niekoľko britských denníkov, „o tomto sme hovorili už niekoľko týždňov.

Predpokladá sa, že udalosť zarobí najmenej 100 000 GBP pre fond NHS Charities Together. Bude sa vysielať na Amazon Prime.

Termíny: 23. – 28. júna

Miesto konania: Národné tenisové centrum, Roehampton

Asociácia „tenisových trávnikov“  (The Lawn Tennis Association) zorganizovala štyri samostatné turnaje pre mužov a ženy počas nasledujúcich víkendov v júli. (Informácie budú doplnené neskôr.)

Termíny: 3. – 26. júla

Miesto konania: Národné tenisové centrum, Roehampton

 

  • Balkán

Svetová jednotka a hviezda v Srbsku Novak Djokovic stojí za turnajom, na ktorom sa zúčastní svetová špička Dominic Thiem a Alexander Zverev.

Djokovicova Adria Tour, ktorá sa koná tento víkend na antuke v Belehrade, predala za 1 minútu prvých 1 000 lístkov s prísnymi zdravotnými a bezpečnostnými opatreniami.

Osemčlenný turnaj poslúži pre získanie finančných prostriedkov na charitatívne účely vrátane programov rozvoja detí a vzdelávacích častí, ktoré vedie nadácia Djokovica spolu s ďalšími podujatiami určenými pre Čiernu Horu, Chorvátsko a Bosnu.

Dátumy: 13. júna – 5. júla

Miesta: Belehrad, Zadar, Čierna Hora, Banja Luka

 

  • Francúzsko

V čarovnom prostredí Francúzskej riviéry využíva tréner Patrick Mouratoglou svoju akadémiu neďaleko Cannes, aby spojil pár známych tvárí z okolia.

Grécky talent číslo šesť Stefanos Tsitsipas spolu s talianskym Matteom Berrettinim a belgickým Davidom Goffinom patria medzi hráčov, ktorí sa prihlásili na päťtýždňové podujatie.

Mouratoglou hovorí, že hráči boli vybraní pre svoju osobnosť, ako aj vďaka ich schopnostiam, pričom udalosť sľubuje vytvorenie jedinečného digitálneho zážitku pre fanúšikov. To zahŕňa hráčov, ktorí budú nosiť mikrofóny a účastníkov, ktorí sa ich budú pýtať pri prechode na dvorec.

Termíny: začiatok 13. júna

Miesto konania: Mouratoglou Tennis Academy, Cannes

 

  • Česká republika

 

Dvojnásobná majsterka Wimbledonu Petra Kvitová a svetová trojka Karolina Plíšková sa stali hlavnými ambasádorkami charitatívnych podujatí.

Elite Trophy pobeží štyri víkendy a každý víkend sa stretnú dva tímy po šiestich hráčoch v troch singloch a jednej dvojhre.

Dátum: 13. jún – 27. júl

Miesto konania: Praha

 

  • Španielsko

Minulý mesiac bol vyhlásený turnaj mužov medzi najlepšími španielskymi hráčmi na svetovom rebríčku – neočakáva sa však, že medzi nimi bude Rafael Nadal.

Predstavia sa členovia víťazného tímu Davis Cupu, vrátane svetového čísla 12 Roberta Bautistu. Budú hrať počas štyroch víkendov v ligovom formáte.

Krátko nato bolo vyhlásené ženské podujatie, hoci sa predpokladá, že finalistka Australian Open Garbine Muguruza sa nezúčastní.

Dátum: 15. júl – 9. august

Miesto konania: rôzne

 

  • USA

Grand Slam šampiónka Sofia Kenin a Bianca Andreescu budú medzi 16 ženami súťažiacimi v tíme Credit One Bank Invitational.

Turnaj sa uskutoční s kapitánkami Madison Keysovou a Bethanie Mattek-Sandsovou. Bude bez fanúšikov a poskladá sa zo šestnástich dvojhier a ôsmych štvorhier.

„Nezmapované vody, ktorým v súčasnosti čelíme, vyžadujú niečo úplne nové a nové,“ povedala Mattek-Sands.

Termíny: 23. – 28. júna

Miesto konania: LTP Daniel Island, Charleston

 

  •  Nemecko

Po zrušení Wimbledonu sa v Berlíne uskutoční prvá udalosť roka na trávnatom povrchu.

Medzi mužskými hviezdami sa objavia Austrálčan Nick Kyrgios a obľúbený Alexander Zverev, zatiaľ čo ženskú časť vedie ukrajinská Elina Svitolina a holandská svetová jednotka Kiki Bertens.

Súťaž sa uskutoční na tráve na štadióne Steffi Graf od 13. do 15. júla, potom od 17. do 19. júla prejde na hangár na berlínskom letisku Tempelhof.

 

Termíny: 13. – 19. júla

Miesto konania: Berlín

 

Ako tieto udalosti ovplyvňujú ATP a WTA?

Peniaze s výhrami sú k dispozícii len na niektorých podujatiach vrátane podujatia organizovaného LTA v Británii, ktoré poskytne mnohým hráčom potrebný príjem. Nie sú k dispozícii žiadne hodnotiace body, pretože turnaje budú klasifikované mimo ATP a WTA.

ATP  aj WTA vo veľkej miere podporujú domáce turnaje, pokiaľ spĺňajú zdravotné a bezpečnostné požiadavky.

„Chápeme, že toto sú atraktívne príležitosti pre našich hráčov, aby hrali konkurenčné zápasy a zarobili si príjem,“ uviedli z  ATP. „Vítame možnosť pokračovať v športoch a tenise, pretože to určite chýbalo,“ dodali z WTA.

 

Róbert Lešš